Рикиардо исклучен од протокол за квалификации за ГН на Сингапур

Од:

Пилотот на Рено, Даниел Рикиардо, кој го освои осмото место во квалификациите за Гран-при во Сингапур, е исклучен од протоколот на трката, информира веб-страницата на ФИА.

Беше отворена истрага против Австралиецот, бидејќи генераторот на кинетичка енергија МГУ-К во неговиот автомобил даваше премногу моќ.

Сега Рикиардо ќе ја започне денешната тркаод шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Сингапур од последното место.

Почетокот на трката е закажан за 14 часот и 10 минути.

Би можело да ве интересира

Хамилтон не очекува големи промени во врвните тимови

Ана Ололовска

Формула 1: Торо Росо стана Алфа Таури и ги смени клупски бои

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Мерцедес го промовираше болидот со кој ќе ја брани титулата во Ф1

Ана Ололовска

Порака од Ферари: Не го сакаме Хамилтон

Драган Поповски

ФИА официјално го одложи кинеското Гран-при на неодредено време

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ферари го претстави својот нов болид „СФ1000“

Драган Поповски