Рикардо откри зошто преминал во Рено

Од:

Даниел Рикардо е познат како еден од најхаризматичните личности во Формула 1 и ја зацврсти својата репутација и за време на претставувањето на новиот болид на Рено за 2019. Австралискиот пилот се подготвува за својата деби сезона со францускиот тим и присуствуваше на премиерата заедно со својот тимски колега Нико Хулкенберг и шефот на тимот Сирил Абитбул во фабриката во Енстон.

Рикардо го изненади светот на Ф1 со неочекуваната одлука да го напушти Ред Бул и да се приклучи на Рено, кои се борат во средината на табелата.

Абитбул го праша зошто го направил овој избор, на што Даниел му одговори: „Бонжур. Жу м`апел Даниел (Добар ден, моето име е Даниел). Едноставносакав да научам француски“.

Настрана шегата, Рикардо се надева дека ќе помогне на својот нов тим со што може, откако ќе го сподели своето знаење од престојот во Ред Бул.

Рено од своја страна се надеваат дека ќе го скратат растојанието со тимовите од топ 3. До каде стигнале во својата желба, ќе можеме давидиме следната недела, кога почнуваат зимските тестови во Барселона.

Би можело да ве интересира

Алфа Ромео казнети, Хамилтон и Кубица влегоа во топ 10 по ГП на Германија

Ана Ололовска

Верстапен славеше на Големата награда на Германија

Ана Ололовска

Хамилтон на пол-позиција за Големата награда на Германија

Ана Ололовска

Фетел: Формула 1 е спорт во кој луѓето се многу кратковиди

Ана Ололовска

Ралф Шумахер го обвинува Ферари за ситуацијата на Фетел

Ана Ололовска

Хонда ќе се израмни со Мерцедес со следната надградба

Ана Ололовска