Резултати од квалификациите во Лигата на Европа

Вчера беше комплетирано првото квалификациско коло од второто по квалитет натпреварување на Стариот континент – Лигата на Европа.

Северна Македонија има тројца претставници во овој турнир, а резултатите вчера ветуваат позитивен исход и пласман во следното коло само за Шкупи.

Скопскиот тим ремизираше на гостувањето кај Пјуник со 3:3, иако имаше водство од 1:3 на десет минути пред крајот на мечот.

Македонија Ѓорче Петров доживеа пораз од 3:1 на гостувањето кај Алашкерт во Ерменија и ќе им треба победа од 2 чисти гола на домашен терен за да поминат во 2. коло.

За Академија Пандев се чини завршена овогодинешната авантура во Европа откако на домашен терен загуби од босански Зрињски со 3:0 и само чудо може да ги однесе во следното претквалификациско коло.

Резултати од првите натпревари од првото квалификациско коло на Лига Европа:

Пјуник (Ерменија) – Шкупи (Северна Македонија) – 3: 3
Ордабаси (Казахстан) – Торпедо Кутаиси (Грузија) – 1:0
Вентспилс (Латвија) ​​- Теута (Албанија) – 3:0
Алашкерт (Ерменија) – Македонија Скопје (Северна Македонија) – 3: 1
Лачи (Албанија) – Апоел Бер-Шева (Израел) – 1: 1
Нарва Транс (Естонија) – Будучност (Црна Гора) – 0: 2
АЕК Ларнака (Кипар) – Петрокуб (Молдавија) ​​- 1: 0
Сабаил (Азербејџан) – Универзитатеа Крајова 1948 (Романија) – 2: 3
Флора Таллин (Естонија) – Раднички Ниш (Србија) – 2: 0
КуПС (Финска) – Витебск (Белорусија) – 2: 0
Балазан (Малта) – Домжале (Словенија) – 3: 4
Ритеираи (Литванија) – Клаксвик (Фарски Острови) – 1: 1
Ружомберок (Словачка) – Левски (Бугарија) – 0: 2
Радник (Босна и Херцеговина) – Спартак Тарнава (Словачка) – 2: 0
Каунас Жалгарис (Литванија) – Аполон Лимасол (Кипар) – 0: 2
Лиепаја (Латвија) ​​- Динамо Минск (Белорусија) – 1: 1
Малме (Шведска) – Балимена (Северна Ирска) – 7: 0
Макаби Хаифа (Израел) – Мура (Словенија) – 2: 0
Крусејдерс (Северна Ирска) – Б36 Торсхавн (Фарски Острови) – 2: 0
Динамо Тбилиси (Грузија) – Енгордани (Андора) – 6: 0
Дебрецен (Унгарија) – Кукеши (Албанија) – 3: 0
Академија Пандев (Северна Македонија) – Зрински Мостар (БиХ) – 0: 3
Брондби (Данска) – Интер Турку (Финска) – 4: 1
Бран (Норвешка) – Шамрок Роверс (Република Ирска) – 2: 2
Шахтјор (Белорусија) – Хибернијанс (Малта) – 1: 0
Молде (Норвешка) – Рејкјавик (Исланд) – 7: 1
Сперанца (Молдавија) ​​- Нефчи (Азербејџан) – 0: 3

Фола Еш (Луксембург) – Чихура (Грузија) – 1: 2
Олимпија Љубљана (Словенија) – Рига (Латвија) ​​- 2: 3
Конас Кеј (Велс) – Килмарнок (Шкотска) – 1: 2
Зета (Црна Гора) – Фехервар (Унгарија) – 1: 5
Европа (Гибралтар) – Легија Варшава (Полска) – 0: 0
FКСБ (Романија) – Милсами Орхеи (Молдавија) ​​- 2: 0
Чукарички (Србија) – Бананц (Ерменија) – 3: 0
Дунајска стреда (Словачка) – Краковија (Полска) – 1: 1
Клифтонвил (Северна Ирска) – Хаугесунд (Норвешка) – 0: 1
Сент Патрик (Ирска) – Норчепинг (Шведска) – 0-2
Абердин (Шкотска) – РоПС (Финска) – 2: 1
Корк Сити (Ирска) – Нидеркорн (Луксембург) – 0: 2
Хонвед (Унгарија) – Жалгирис (Литванија) – 3: 1
Широки Брег (Босна и Херцеговина) – Каират (Казахстан) – 1: 2
Браидаблик (Исланд) – Вадуз (Лихтенштајн) 0: 0
Стјернан (Исланд) – Левадија Талин (Естонија) 2: 1

Од вторникот:
ЦСКА Софија (Бугарија) – Титоград (Црна Гора) – 4: 0
Гзира Јунајтед (Малта) – Хајдук Сплит (Хрватска) – 0: 2
Сент Џозеф (Гибралтар) – Ренџерс (Шкотска) – 0: 4

Од средата:
Жунес Еш (Луксембург) – Тобол (Казахстан) – 0: 0

Би можело да ве интересира

Пизаро ја најави последната сезона во кариерата

Познати сите двојки за второто квалификациско коло на Лигата на Европа

Ана Ололовска

УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од Лига Европа поради местење натпревари

Ана Ололовска

Сите резултати од реваншите во првото квалификациско коло на ЛЕ

Ана Ололовска

ФК Шкупи елиминиран од Пјуник

Ана Ололовска

Академија Пандев поразена и на гости со 3:0

Ана Ололовска