Резултати и табели по групи во квалификациите за Мундијалот во Бразил 2014

Од:

Во текот на вчерашниот ден низ Европа се одиграа 17 натпревари од квалификациите за Светското фудбалско првенство во Бразил 2014 година.

Резултати и табели по групи:

Група А: Белгија – Македонија 1:0, Србија – Шкотска 2:0 и Велс – Хрватска 1:2.

Табела: Белгија 16 бодови, Хрватска 16, Србија 7, Велс 6, Македонија 4 и Шкотска 2.

Група Б: Ерменија – Чешка 0:3, Данска – Бугарија 1:1 и Малта – Италија 0:2.

Табела: Италија 13, Бугарија 10, Чешка 8, Данска 6, Ерменија 3 и Малта 0.

Група Ц: Република Ирска – Австрија 2:2 и Германија – Казакстан 4:1.

Табела: Германија 16, Австрија 8, Шведска 8, Република Ирска 8, Казахстан 1 и Фарски Острови 0.

Група Д: Естонија – Андора 2:0, Турција – Унгарија 1:1 и Холандија – Романија 4:0.

Табела: Холандија 18, Унгарија 11, Романија 10, Турција 7, Естонија 6 и Андора 0.

Група Е: Не се играа натпревари во вчерашниот термин.

Табела: Швајцарија 11, Исланд 9, Албанија 9, Норвешка 7, Кипар 4, Словенија 3.

Група Ф: Азербејџан – Португалија 0:2 и Северна Ирска – Израел 0:2.

Табела: Русија 12, Израел 11, Португалија 11, Северна Ирска 3, Азербејџан 3 и Луксембург 1.

Група Г: Не се играа натпревари во вчерашниот термин.

Табела: БиХ 13, Грција 10, Словачка 8, Литванија 5, Летонија 4 и Лихтенштајн 1.

Група Х: Украина – Молдавија 2:1, Полска – Сан Марино 5:0 и Црна Гора – Англија 1:1.

Табела: Црна Гора 14, Англија 12, Полска 8, Украина 8, Молдавија 4 и Сан Марино 0.

Група И: Франција – Шпанија 0:1.

Табела: Шпанија 11, Франција 10, Грузија 4, Белорусија 3 и Финска 2.

Би можело да ве интересира

Бонучи за можната пресметка со Португалија во баражот за СП: Роналдо знае дека ќе добие удари по нозете

Ана Ололовска

ФФМ доби 1.300 влезници за мундијалскиот бараж во Палермо

Ана Ололовска

Де Брујне не е против Мундијал на две години

Ана Ололовска

Повеќе од 12 европски тимови сакаат да ја напуштат ФИФА поради плановите за Светското првенство на две години

Ана Ололовска

Нордиските земји против двегодишен Мундијал во фудбал

Ана Ололовска

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Leave a Comment

4 × two =