Репрезентацијата на Велс го менува името

Од:

Фудбалската репрезентација на Велс би можела да го смени името по Светското првенство, пишува британски Би-би-си. По мундијалот, Велс треба да се вика Камри, што е традиционалното име на нивната земја на велшки јазик.

Камри е името што Велс веќе го користи во официјалните комуникации и документи. Претседателот на асоцијацијата, Ноел Муни, рече дека сакаат да направат чекор понатаму.

„Репрезентацијата треба да се вика Камри затоа што така ја нарекуваме. Така ги нарекуваме сите наши репрезентации овде во Велс. Ако ги видите нашите страници на интернет, ние сме Камри на сите нив. На меѓународен план имаме уште работа. Видовте како, на пример, Азербејџан и Турција ги користат своите јазици. Она што сакаме да го постигнеме е да го оживееме велшкиот јазик и да го зголемиме чувството за национална гордост и да ги истакнеме нашата култура и наследството“.

Репрезентацијата на Велс од 20 ноември ќе се натпреварува на Светското првенство во Катар. Ќе игра во група со Англија, САД и Иран. Тоа е втор настап на Велс во историјата на светските првенства, првиот беше во 1958 година во Шведска.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Во Велс пронајдени тела на две бебиња, уапсени три лица

Горан Наумовски

Слимани: Гастиен ми рече дека сум „гнасен Арап“

Голем удар за Португалија: Диого Жота го пропушта Светското првенство

Без Димитриевски, Алмерија му даде три гола на 40-годишниот голман на Рајо

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња Горан Пандев ја завршува кариерата: Сакам да уживам со семејството

А1он

ВИДЕО: Репрезентативец што играше за Шкупи почина на 23 години, колабирал на сред тренинг

А1он