Рекордно високи плати во Серија „А“ оваа сезона

Од:

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо е најплатен играч во италијанското првенство. Португалецот заработува 31 милиони евра годишно.

Новиот додаток на „бјанконерите“, Матаис де Лихт е втор на листата – дефанзивецот добива по 8 милиони евра по сезона, додека на третата позиција е Ромелу Лукаку од Интер со 7,5 милиони евра.

Клубовите во Серија „А“ ќе им платат на своите играчи 1,36 милијарди евра за новата сезона, што апсолутен рекорд во Лигата, пренесува „Газета дело дело“.

На списокот на тимови со највисоки плати, Јувентус е лидер со огромно водство. Клубот од Торино ќе плати 294 милиони, а потоа следуваат Интер со 139 милиони, Рома – 125 милиони, Милан – 115 милиони и Наполи со 103 милиони.

Би можело да ве интересира

Италијаската федерација сè уште не планира да го одложи натпреварот од Суперкупот меѓу Интер и Јувентус

Катерина Павлова-Николовска

„Гол“ ги избра најдобрите за 2021

Ана Ололовска

Миура не запира и на 54. години – Ме бараат осум клубови

А1он

Речиси стопроцентна вакцинираност во италијанската Серија А

А1он

Фудбалските менаџери годинава заработиле 444 милиони евра

А1он

Ето застана на чело на камерунскиот фудбал

Ана Ололовска