Речиси стопроцентна вакцинираност во италијанската Серија А

Од:

Дури 98 отсто од играчите во првата италијанската фудбалска лига се вакцинирани со две дози против коронавирус, објави денеска Серија А.

dobivaj vesti na viber

Италијанското првенство оваа сезона не е силно погодено од пандемијата на коронавирус, а бројот на позитивни случаи меѓу фудбалерите е релативно низок.

Италијанскиот Национален здравствен институт (ISS) соопшти во средата дека Делта сојот и натаму преовладува во земјата, а официјалните податоци покажуваат дека вкупниот број заразени случаи со сојот Омикрон заклучно со 15 декември изнесувал 28,

Ситуацијата е дијаметрално спротивна во Англија каде најмалку пет натпревари во Премиер лигата се откажани за претстојниот викенд поради забрзаното ширење на Омрикон сојот меѓу британската популација.

Последните податоци од Премиер лигата со врска со вакцинирањето од средината на октомври покажуваа дека 81 отсто од играчите се вакцинирани со една, а 68 проценти со две дози.

Би можело да ве интересира

Италијанската полиција уапсила албанска брачна двојка и запленила околу пет милиони евра

А1он

Топ чанел: Двајца млади Косовци уапсени во Италија кои планирале терористички напад во Тренто

А1он

Во Анкона запленети 24 килограми хероин прошверцувани од Албанија

Ана Ололовска

Шефот на италијанската дипломатија Ди Мајо го напушта „Движењето пет ѕвезди“ и формира своја партија

Ана Ололовска

Коларов ја заврши кариерата

Предраг Петровиќ

Пожари во Шпанија и Германија, суша во Италија

Ана Ололовска