Реал на лето ќе се ослободува од шест фудбалери

Од:

На крајот на сезоната, Реал Мадрид може да се раздели со шест фудбалери одеднаш, чиј понатамошен престој во клубот се смета за економски неоправдан.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува „Ас“ станува збор за напаѓачот Лука Јовиќ, дефанзивците Марсело и Хесус Ваљехо, играчите од средниот ред Герет Бејл, Иско и можеби Еден Азар, во кој Реал Мадрид и покрај повредите сè уште верува.

Според изворот, доколку сите овие играчи си заминат, тогаш Реал ќе заштеди 54 милиони евра нето плати за годината, а тоа ќе им овозможи да потпише со напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе и да го обнови договорот со Винисиус.

Азар и Бејл добиваат по 15 милиони евра по сезона, Иско и Марсело – по 8 милиони, Јовиќ – 5 милиони, Ваљехо – 3 милиони (само голманот Андреј Лунин заработува помалку од него во Реал Мадрид).

Во исто време, Иско, Марсело и Бејл на крајот од сезоната можат да станат слободни агенти.

Би можело да ве интересира

Алегри: Веќе имав потпишано со Реал Мадрид, а потоа Пирло доби отказ

А1он

Спотифај нов спонзор на Барселона – тригодишен договор вреден 280 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

Барса во „бурен“ меч го доби Атлетико за да гo помине на табелата

Ана Ололовска

Браис Мендез два пати го совлада Димитриевски – Селта го победи Рајо Ваљекано

Ана Ололовска

Пресврт победи за Мајорка и Елче

Ана Ололовска

Лапорта призна дека е бесен што Дембеле не замина во јануари

А1он