Реал Мадрид со рекордни 13 последователни победи во Евролигата

Од:

Лидерот во пласманот, Реал Мадрид го совлада гостинскиот тим на Жалгирис со 88:82 (47:41) и оствари рекордна 13-та по ред победа во Евролигата.

Дуелот имаше интересен почеток, но по силниот старт на втората четвртина со серија од 10: 3, Шпанците поведоа со 30:21, а потоа го контролираа мечот.

Треј Томпкинс постигна 20 поени и 5 скока, додека Руди Фернандез додаде 17 поени за 15-тата победа на тимот на 18 натпревари за време на кампањата во Евролигата досега, за шампионите од 2018 година.

Лукас Лекавичиус беше најпрецезен со 21 поен за Литванците, кои дозволија 13-ти пораз.

Би можело да ве интересира

Евролигата може да забрани натпревари во Грција

Ана Ололовска

Ларкин со демант за медиумите: Ќе играм за Турција, ама име не менувам

Шејн Ларкин ја негираше промената на името

Ана Ололовска

Ердоган му го врачи на Ларкин дресот на турската репрезентација

Ана Ололовска

Кошаркарска победа на суд: ФИБА доби случај против Евролигата

Драган Поповски

Евролига: Ларкин е МВП за јануари

Драган Поповски