Реал Мадрид се согласи на договор со Алаба

Од:

Дефанзивецот на Баерн Минхен, Давид Алаба, кариерата ќе ја продолжи во Шпанија.

Според „Марка“ 28-годишниот Австриец веќе бил подложен на лекарски преглед. Договорот со играчот ќе трае четири години, а годишната плата ќе биде околу 11 милиони евра.

Алаба ќе му се приклучи на Реал Мадрид ова лето кога ќе му заврши договорот со Баерн Минхен. Дефанзивецот одигра 22 натпревари оваа сезона, постигна 1 гол и 1 асистенција.

Би можело да ве интересира

Уапсен поранешниот претседател на Барселона, Бартомеу

Ана Ололовска

Артета може да ја предводи Барселона, тој е кандидат на Лапорта

Ана Ололовска

Винисиус сака да остане во Реал до крајот на кариерата

Ана Ололовска

Леванте прв пат го порази Атлетико во Мадрид од 2006

Ана Ололовска

Лапорта: Ќе направам се за Меси да остане во Барселона

Ана Ололовска

Пјаниќ не ги знае точните причини зошто добива мала минутажа во Барселона

Ана Ололовска