Реал Мадрид предложи одржување на натпревар помеѓу Федерер и Надал на „Сантијаго Бернабеу“

Од:

Реал Мадрид подготвува план за натпревар помеѓу легендарните тенисери Швајцарецот Роџер Федерер и Шпанецот Рафаел Надал на „Сантијаго Бернабеу“, пренесува „АБЦ“. Претседателот на Реал, Флорентино Перез, кажа за желбата на Надал да игра меч на кој можат да присуствуваат 80 илјади гледачи.

Рекорд по посетеност на тенеиски натпревар е 35.681 гледач на мечот меѓу Ким Клијстерс и Серена Вилијамс.

Во февруари следната година, се очекува тој да биде надминат со средбата помеѓу Надал и Федерер, во Африка пред 50 илјади гледачи.

Веројатно е дека натпреварот на стадионот на Реал Мадрид ќе се случи дури откако 38-годишниот Федерер ќе ја заврши кариерата.

Би можело да ве интересира

Федерер ја призна доминацијата на Ѓоковиќ во последните години

Ана Ололовска

Фудбалерите на Реал ќе добијат бонуси од 720.000 евра доколку ги освојат Лигата на шампионите и Ла Лига

Ландов

Зидан ги прекрши правилата за самоизолација во Мадрид

Ландов

Федерер веќе има дубл комбинација за ОИ 2021?

А1он

Хакими ќе се врати во Реал Мадрид

А1он

Тренерот Тони Надал: Секогаш беше многу тешко да играме против Ѓоковиќ

А1он