Реал Мадрид ја продолжува победничката серија во Евролигата

Од:

Реал Мадрид ја продолжува победничката серија во кошаркарската Евролигата, откако победи со 77:55 (15:13, 30:16, 12:15, 20:11) против Баскија во „Буеса Арената“. Тимот од Мадрид победи по десетти пат по ред и веќе се со скор 12/3, додека лидерот Анадолу Ефес е со 12/2 пред денешната средба со актуелниот европски шампион ЦСКА Москва.

Реал Мадрид направи серија од 13-0 рано во втората четвртина и го задржа двоцифреното водство против домаќините до крајот на мечот. Џордан Мајки постигна 15 поени и осум скока додека Руди Фернандез заврши со 12 поени, 5 скока, 4 асистенции и 2 украдени топки.

Шавон Шилдс постигна 14 поени за Басконија, која е на 13. место на табелата со скор 6/9.

Резултати во Евролигата:

Фенербахче Истанбул (Турција) – Зенит Санкт Петербург (Русија) – 81:84
Макаби Тел Авив (Израел) – Панатинаикос (Грција) – 88:79
Армани Милано (Италија) – Баскет Валенсија (Шпанија) – 78:71
Басконија (Шпанија) – Реал Мадрид (Шпанија) – 55:77

Натпревари подоцна денес:

Химки Москва (Русија) – Жалгирис Каунас (Литванија)
Анадолу Ефес Истанбул (Турција) – ЦСКА Москва (Русија)
Црвена Звезда (Србија) – Олимпијакос (Грција)
Баерн Минхен (Германија) – Барселона (Шпанија)
АСВЕЛ Вилербан (Франција) – АЛБА Берлин (Германија)

На табелата лидер е Анадолу Ефес со 12 победи и 2 порази, по нив следат Реал Мадрид со 12/3, Барселона со 11/3, Макаби со 11/4, ЦСКА Москва со 9/5, Панатинаикос со 9/6, Армани Милан со 8 / 7 и Химки со 7/7.

Би можело да ве интересира

Неизвесен натпреварот Жалгирис-Милано поради коронавирусот

А1он

Евролигата може да забрани натпревари во Грција

Ана Ололовска

Ларкин со демант за медиумите: Ќе играм за Турција, ама име не менувам

Шејн Ларкин ја негираше промената на името

Ана Ололовска

Ердоган му го врачи на Ларкин дресот на турската репрезентација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Не се знаеше кој кого мава: Кошаркарки направија масовна тепачка

Предраг Петровиќ