Реал Мадрид ја освои титулата на Светското клупско првенство

Од:

Европскиот првак Реал Мадрид се закити и со светска титула. „Кралевите“ ја оправдаа фаворитската улога и славеа во финалето на Светското клупско првенство против саудискиот клуб Ал-Хилал со 5:3. Гол – шоу приредија избраниците на Карло Анчелоти и на крајот донесоа уште еден значаен трофеј на „Сантијаго Бернабеу“.

Во финалето Анчелоти го имаше и Карим Бензема на располагање, кој ја прескокна полуфиналната пресметка со Ал Ахли.

Винисиус Жуниор донесе водство во 13.минута, а пет минути подоцна Феде Валверде зголеми на 2:0. Муса Марега во 26.минута даде гол за надеж за Ал-Хилал, меѓутоа сепак „кралевите“ се друга класа.

Карим Бензема и Феде Валверде брзо зголемија на 4:1 на почетокот на второто полувреме, а Винисиус Жуниор беше стрелец на петтиот гол за Реал Мадрид. Два гола за Ал-Хилал во вториот дел постигна Лусијано Вието.

Би можело да ве интересира

Скандал во Мадрид: Ѕвезда на Реал чекаше на паркинг и претепа со тупаници фудбалер на Вилјареал

Предраг Петровиќ

Крос уште не е сигурен што ќе прави следната сезона

Горан Наумовски

Анчелоти се соочува со отказ

Реал испратил понуда за Гвардиол

„Кралевите“ го торпедираа Селтик, Лајпциг со слатка одмазда кај Шахтјор за осминафинале

Винисиус го продолжи договор со Реал