Реал, Барселона и Јувентус ја обвинија УЕФА за „неподнослив притисок“

Од:

Преостанатите три екипи кои опстојуваат на проектот за фудбалска Супер лига, Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, ја обвинија денеска Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) за неподнослив притисок што врз нив го врши за да се откажат од новото натпреварување.

– Основачите на Супер лигата и натаму страдаат, врз нив се врши притисок и трпат закани. Таквото однесување е неподносливо кога е во прашање владеењето на законите,. Некои судови веќе им наложија на УЕФА и ФИФА да се воздржат од такво однесување во време кога сè уште се чекаат судските постапки, се истакнува во заедничкото соопштение на Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

Нивната реакција уследи откако одбија да постигнат договор со УЕФА, како што тоа го направија другите девет екипи, кои првично застанаа за Супер лигата, а неполни 72 часа подоцна се откажаа од проектот.

Со цел да избегнат остри санкции, шесте англиски екипи, Челзи, Ливерпул, Арсенал, Тотенхем, Манчестер сити и Манчестер јунајтед, како и Милан, Интер и Атлетико Мадрид, во петокот потпишаа со УЕФА „Декларација за верност“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Реал го претстави Алаба

Ана Ололовска

Роналдо останува во Јувентус, ќе игра за „Старата дама“ до крајот на договорот

Жарко Настоски

Новинарот го уценувал Перез, барал 10 милиони евра за да ги уништи аудио-снимките

Ана Ололовска

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

Жарко Настоски

КОНМЕБОЛ и предложи на УЕФА да биде домаќин на натпревар помеѓу Аргентина и Италија

Ана Ололовска

УЕФА размислува за ЕУРО со 32 репрезентации