Расте притисокот врз Ѓоковиќ, вакцината против коронавирус задолжителна за Австралија опен

Од:

Сите тенисери, кои сакаат да настапат на Австралија опен во февруари идната година мораат да се вакцинираат против Ковид – 19, објави директорот на грен-слем турнирот во Мелбурн, Крег Тилеј.

dobivaj vesti na viber

– Сакаме да бидеме целосно јасни. Кога премиерот (на сојузната држава Викторија) најави дека сите би требало да бидат вакцинирани, тоа им го пренесовме на тенисерите. Сите играчи тоа го разбираат, нашите спонзори мораат да се вакцинираат и целиот персонал, кој е ангажиран на Австралија опен, мора да се вакцинира, изјави Тилеј.

Одлуката на организаторите на Австралија опен го зголемува притисокот врз најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, кој одбива јавно да се произнесе дали е вакциниран против коронавирус.

Ѓоковиќ, кој во Мелбурн би можел да освои рекордна 21 грен – слем титула, претходно изјави дека вакцинирањето е „приватна работа“.

– Би сакале да го видиме Новак во Мелбурн. Тој знае дека мора да се вакцинира за да игра на овој турнир, порача Тилеј.

Би можело да ве интересира

Маестрален камбек на уморниот Ѓоковиќ за финале во Торино

Ана Ололовска

Ѓоковиќ ќе настапи на Австралијан Опен, забраната е укината, ќе добие виза

Новак Ѓоковиќ го суреди Циципас во Астана за 90. титула во кариерата

Медведев со ненадејно откажување, Ѓоковиќ во финалето во Астана

Три титули на три различни подлоги

„Врската“ меѓу Федерер и Новак влезе во нова фаза: По 12 години, Роџер го заследи Ѓоковиќ на социјалните мрежи

А1он