Рангник: Повик од Јунaјтед не се одбива

Од:

Кога ќе ве повика клуб каков што е Манчестер јунајтед тоа не се одбива, рече денеска германскиот фудбалски стратег Ралф Рангник (63) на првата прес-конференција откако седна на клупата на „Црвените ѓаволи“.

dobivaj vesti na viber

-Тоа е еден од најголемите, ако не и најголемиот клуб во светот, и среќен сум што ќе работам со оваа група играчи, изјави Рангник, кој ја почна својата улога на привремен тренер на Јунајтед до крајот на сезоната, откако му беше одобрена работната дозвола и сите други неопходни документи.

Рангник порача дека ги следел последните натпревари на Манчестер јунајтед и оти е запознат со состојбата во англискиот премиерлигашки фудбал.

– Секако, ги следев сите последни натпревари, дури и пред да ме контактираат од клубот. Прилично сум свесен што се случува во клубот и во Премиер лигата. Оваа екипа има талент и искуство, а главната цел е да се внесе рамнотежа во тимот. Доколку се погледне вкупниот број примени голови, тоа е во просек два по натпревар. Тоа едноставно е премногу, посочи Рангник.

Тој ќе дебитира в недела против Кристал Палас на домашен терен, а екипата ја презема седмопласирана со 21 бодови, 11 помалку од лидерот Челзи.

Би можело да ве интересира

Манчестер сити не запираaт, го договориле и Калвин Филипс за 42 милиони фунти

А1он

Пендаровски се сретна со газдата на Манчестер Јунајтед: Разговаравме за македонскиот фудбал и за Роналдо

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска