Рангник: Јас сум повеќе од среќен и позитивно изненаден

Од:

Генерално, сум повеќе од среќен и позитивно изненаден од физичката состојба на играчите и интензитетот на играта. Првиот половина час беше навистина добар. Нашето темпо беше со доста висок интензитет, изјави привремениот менаџер на Манчестер Јунајтед, Ралф Рангник, кој вчера дебитираше на клупата на „црвените ѓаволи“.

dobivaj vesti na viber

За вчерашниот натпревар од 15-тото коло од Премиер Лигата во кој Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ го совлада Кристал Палас со 1-0, Рангник изјави дека единствено нешто што недостасуваше во првиот половина час е да постигнат еден до три голови.

– Единствено нешто што недостасуваше во овој половина час е да постигнеме еден или два-три гола. Но, за мене е јасно дека не можеш да ја играш целата игра, 90 минути со овој интензитет. Нејсе, и потоа, ние имавме контрола на играта, во второто полувреме започнавме исто добро и на крајот заслуживме да победиме, кажа Рангник.

Тој посочи дека мора да признае дека е позитивно изненаден, не само од добрата игра, туку имајќи ги предвид сите фактори, како недоволното време за одмор по последниот меч и лошото време за тренинг.

Рангник изјави дека за него изгледало логично да не менува многу работи по победата со Арсенал.

– За мене прашањето е како да издејствуваме притисок и контрола на топката, тогаш решив да играм 4-2-2-2 со двајца напаѓачи, рече Рангник.

Следниот натпревар Манчестер Јунајтед го игра против Јанг Бојс во среда, на 8-ми декември.

Рангник останува на клупата на „црвените ѓаволи“ до крајот на сезоната, а потоа останува во клубот како консултант за трансфери.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он