Раководството на „Камп Ноу“ сака поголеми жртви од Меси и останатите

Од:

Намалувањето на платите од 70 отсто за играчите на Барселона, на кои се согласија фудбалерите од „Кам Ноу“, не е доволно за управата на клубот. Во овој поглед, клубот ќе побара од Лионел Меси и неговите соиграчи да се откажат од повеќе пари, тврди „Мундо Депортиво“.

Сметките на „блугаранас“ не излегуваат и со тие 70 отсто што ќе бидат дел од мерките за влез во посебен режим на штедење во време на кризата. Износот што се собира месечно од овие намалувања на надоместоците е околу 14 милиони евра.

Сепак, на „Камп Ноу“ процениле дека тоа нема да ги покрие загубите, и според тоа претседателот Пеп Марија Бартомеу натоварил дел од директорите со задачата да се договорат со фудбалерите за нивните жртви.

И во принцип, дури и пред неколку дена, самите играчи потврдија дека одвојуваат уште од сопствените средства за да обезбедат дека редовниот персонал во Барса ќе ги добие своите целосни плати во тешкиот период.

По овие информации се очекува остра реакција од фудбалерот на Барса.

Би можело да ве интересира

Модриќ раскажа за најголемиот скандал помеѓу Кристијано и Мурињо

Ана Ололовска

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од КОВИД-19

Ана Ололовска

Сетиен инсистира на привлекување на Пјаниќ

Ана Ололовска

Реал ќе се обиде да го добие Санчо летото 2021 година

Ана Ололовска

Сколс: Барса на Гвардиола е најдобриот тим против кој сум играл, потоа следува Реал од 2003 година

Ана Ололовска

Тер Штеген бара 10 милиони евра годишно од Барселона

Ана Ололовска