Раководството на Џенова одлучи да му даде уште една шанса на Шевченко

Од:

Тренерот на Џенова, Андриј Шевченко ќе ја задржи функцијата во блиска иднина, пренесува „La Gazzetta dello Sport“.

dobivaj vesti na viber

Италијанскиот спортски весник посочува дека управата на клубот одлучила засега да се воздржи од промени во стручниот штаб.

Украинскиот стручњак ќе работи најмалку до осминафиналето од Купот на Италија против Милан, кое ќе се одигра на 13 јануари. Ако резултатите не се подобрат, раководството може да се врати на ова прашање.

Во случај Шевченко да биде отпуштен, тимот може да го предводат Давиде Балардини или Роландо Маран. И двајцата претходно добија отказ, но се уште се на договор со Џенова до крајот на оваа сезона.

Вчера клубот за кој настапува Горан Пандев на домашен терен загуби од Специја (0:1). Шевченко го пропушти овој натпревар поради коронавирус. Тимот го предводеше неговиот помошник Мауро Тасоти. Џенова со само 12 бода од 21 натпревар се наоѓа на претпоследното 19. место во Серија А.

Би можело да ве интересира

Осимен ги врати Наполи во трката за скудетото

Ана Ололовска

Каљари ја продолжи кризата на Аталанта и излезе од зоната за испаѓање

Ана Ололовска

Жиру ги казни тактичките решенија на Инзаги, Милан победи во „Дерби дела Мадонина“

Ана Ололовска

Мурињо: Рома е „мала“ во очите на моќните

Ана Ололовска

Рома не успеа да ја победи Џенова

Ана Ололовска

Навивачите на Јувентус истакнаа транспарент со кој му посакуваат смрт на Ањели

Ана Ололовска