Ракометарките убедливо поразени од Германија

Од:

Македонските ракометарки загубија убедливо (21:34) од Германија на Светското првенство СП за кадетки, а тоа значи дека на последниот меч на турнирот ќе играат против Хрватска за пласман на 11. место во конечниот поредок.

dobivaj vesti na viber

Германија брзо направи предност од 8:3, а потоа Македонија успеа да се доближи на само еден гол негатива (10:9). Сепак, Германките до полувремето повторно се одлепија и заминаа со предност од 17:12.

Во второто полувреме германските ракометарки комплетно доминираа и на крајот славеа со 34:21.

Емилијана Ризоска и Теодора Дукоска постигнаа по четири гола во селекцијата на Македонија.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Словенките ја исфрлија Србија, Хрватска со последниот шут до реми со Швајцарките

Кил и Барса убедливи на стартот на новата сезона во ЛШ

Еурофарм Пелистер го претстави пикерот Васиљев: Дојдов во Битола да освојувам трофеи

Леонида Гичевска потпиша за Локомотива Загреб

Спектакуларно второ полувреме на Норвежанките против Франција за светската ракометна титула

Катерина Павлова-Николовска

Ракометниот спектакл во Битола без победник

А1он