Ракометарите против Романија и Чешка во баражот за пласман на Светското првенство

Од:

Македонската ракометна репрезентација ќе се соочи со Романија во првата фаза од баражот за пласман на Свескотото првенство кое во 2023 година ќе се одржи во Шветска и во Полска. Вака реши денешната ждрепка за двојките.

dobivaj vesti na viber

На првиот дуел против Романиците, Македонија ќе биде домаќин на 14 март, реваншот е шест дена подоцна.

Доколку ја поминеме Романија, последниот противник до пласман на Мундијалот ќе ни биде селекцијата на Чешка. Со Чесите, прво играме во гости на 11. април, а возвратниот натпревар дома на 17. април.

Би можело да ве интересира

Младите ракометари го освоија ЕХФ шампионатот во Рига

Стоилов ја завршува репрезентативната кариера: Ми беше чест што 15 години играв за Македонија

Катерина Павлова-Николовска

Македонија е на Светско, ракометарите повторно во елитата

Катерина Павлова-Николовска

Пласман на Светско првенство за историско збогум на легендарниот капитен

Катерина Павлова-Николовска

Ракометарите одат во втората фаза од баражот за Светското првенство

Катерина Павлова-Николовска

Лазаров: Верувам во оваа група ракометари повеќе од самите што веруваат

Катерина Павлова-Николовска