Ракометарите одат во втората фаза од баражот за Светското првенство

Од:

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман во втората фаза од баражот за пласман на Светското првентво каде ќе одигра двомеч со Чешка откако успешно ги мина двата дуела против Романија.

dobivaj vesti na viber

Во втората пресемтка со Романците денеска на гостински терен, најдобрите македонски ракометари загубија со 24-22, но имаат висока победа со осум гола позитива обезбедена на воведниот дуел во Скопје и со тоа се вкупен победник во двомечот.

По нерешените 12-12 на полувремето, Романците побегнаа на три гола предност во средината на вторто полувреме, но тоа беше најсериозната закана во текот на мечот што беше далуко од можност за загрозување на вкупниот успех на нашиот тим.

Капитенот и селектор Кирил Лазаров со шест гола беше прв стрелец во македонскиот состав.

Дуелите со Чешка кои ќе го дадат патникот на Светското првенство се на 13 и на 16 април. Првиот меч се игра во Чешка, вториот е во Скопје.

Би можело да ве интересира

Младите ракометари го освоија ЕХФ шампионатот во Рига

Стоилов ја завршува репрезентативната кариера: Ми беше чест што 15 години играв за Македонија

Катерина Павлова-Николовска

Македонија е на Светско, ракометарите повторно во елитата

Катерина Павлова-Николовска

Пласман на Светско првенство за историско збогум на легендарниот капитен

Катерина Павлова-Николовска

Ракометарите против Романија и Чешка во баражот за пласман на Светското првенство

Катерина Павлова-Николовска

Лазаров: Верувам во оваа група ракометари повеќе од самите што веруваат

Катерина Павлова-Николовска