Ракометарите ќе поделат награда од 20.000 евра за триумфот над Данска

Од:

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија, денес донесе Одлука за доделување парична награда во износ од 20.000 евра на сениорската машка ракометна репрезентација за извојуваната победа против актуелниот светски и олимписки шампион, селекцијата на Данска.

Избраниците на селекторот Кирил Лазаров вчеравечер во рамките на квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство 2022 ја совладаа Данска со 33:29.

Од РФМ информираат и за усвоениот предлог за Генерален секретар на федерацијата да биде реизбран Филип Милошевски.

Би можело да ве интересира

Одложено ракометното коло поради смртта на Даниловски

Ана Ололовска

РФМ ги исклучи Начевски и Хајредин

Ракометарите ги добија Словенија, Данска и Црна Гора во групата на Европското првенство

Жарко Настоски

РФМ ги определи наградите за машката и женската сениорска репрезентација

Ана Ололовска

Ќе играме бараж против Романија за пласман на женското ракометното светско првенство

Жарко Настоски

Ние сме без Стоилов, а Данците без Милер за реваншот

Жарко Настоски