Ракомет ЕП 2016: По бод за Русија и Шведска

Од:

Репрезентациите на Русија и Шведска синоќа одиграа нерешено 28:28 на вториот натпревар од групата 2 на ракометното Европско првенство што се одржува во Полска.

На првиот натпревар од оваа група Германија ја победи Унгарија со 29:19.

Слободни на првиот ден во групата 2 беа селекциите на Данска и Шпанија.

Табела: Данска 4 бодови, Шпанија 4, Германија 4, Русија 3, Шведска 1, Унгарија 0.
Денеска на програмата се две средби од групата 1 вокоја настапува и Македонија.

Од 18:15 часот играат Франција – Хрватска, додека во 20:30 е почетокот на дуелот Полска – Норвешка.

Македонските ракометари следниот настап го имаат на 25 јанура (понеделник) против Норвешка.

Би можело да ве интересира

СЕХА лига: Вардар почнува против Пекинг, Еурофарм го пречекува Спартак Москва

Бутел потпиша со нигериски кадетски репрезентативец

А1он

Писонеро: Ракометот во Македонија поинаку се доживува, се е посветено на овој спорт

Ана Ололовска

Македонските ракометарки поразени на Шампионатот во Литванија

Пановски го објави списокот за ракометарки за подготовки за Првенството во Италија

Се полни плоштадот во Скопје, се чекаат ракометарите

Предраг Петровиќ

Leave a Comment

3 × two =