Рајола: Јуве е најдобро место за Де Лихт, ме потсетува на Недвед и Ибра

Од:

Aгентот на Матаис де Лихт – Мино Рајола, изјави дека италијанскиот хегемон Јувентус е најдобро место за младиот Холанѓанец. 19-годишниот дефанзивец во моментов поминува медицински прегледи, по што трансферот ќе биде официјално објавен. Ајакс ќе добие 75 милиони евра за својот капитен, кој беше баран и од Барселона и ПСЖ.

– Не станува збор кој го сакал, бидејќи Јуве е најдобро место за него. За еден дефазнивец е важно да игра во Италија. Може да научи многу во Серија „А“ и да стане најдобар тука. Овој чекор е неопходен за неговата кариера. Се разбира, тој е најдобар млад дефанзивец. Во однос на работа и менталитет, се приближува, дури и го надминува Павел Недвед. Со неговата амбиција ме потсетува на Златан Ибрахимовиќ, изјави агентот.

Договорот на Де Лихт со „старата дама“ ќе трае 5 години. Се претпоставува дека тој ќе добива плата од 12 милиони евра по сезона со бонуси и ќе има откупна клаузула од 150 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Икарди реши да остане во Интер и ја доби „седмицата“

Санчез заминува во Италија за да го финализира трансферот во Интер

Јовиќ за Милан: Шпекулациите ме смеат

Рибери ја прифати понудата на Фиорентина, тврдат во Италија

Милан го бара Јовиќ од Реал

Ана Ололовска

Јувентус се вклучи во трката по потписот на Нејмар

Ана Ололовска