Раиконен: Не ми значи многу рекордот по извозени трки во Формула 1

Од:

Пилотот на Ферари, Кими Раиконен многу веројатно оваа година ќе стане рекордер по број на трки во Формула 1.

Сепак, за Финецот ова не е некое значајно достигнување.

– Рекордот по бројот на Гран-при во мојата кариера нема да ми даде ништо. Тоа не ме инспирира премногу. Но, драго ми е што имам можност да поминам уште една сезона. Ја научивме лекцијата од лани и сфативме што точно тргна наопаку. Се надеваме на подобри резултати оваа сезона, изјави Раиконен.

Тој има 313 Гран-при во кариерата, а рекордот во Формула 1 му припаѓа на Рубенс Баричело. Бразилецот во текот на својата кариера настапи на 322 трки.

Би можело да ве интересира

Хамилтон не очекува големи промени во врвните тимови

Ана Ололовска

Формула 1: Торо Росо стана Алфа Таури и ги смени клупски бои

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Мерцедес го промовираше болидот со кој ќе ја брани титулата во Ф1

Ана Ололовска

Порака од Ферари: Не го сакаме Хамилтон

Драган Поповски

ФИА официјално го одложи кинеското Гран-при на неодредено време

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ферари го претстави својот нов болид „СФ1000“

Драган Поповски