Путин интервенирал да се откаже концерт во Марсеј

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин интервенирал да се откаже концертот во Марсеј, закажан за петокот вечерта кој требало да се одржи во близина на хотелот каде што се сместени руските фудбалери.

Концертот на музичарот Серон требало да се одржи по првата фудбалска средба помеѓу Франција и Романија во зоната каде се сместени навивачите но и руските фудбалери.

-Со оглед дека руските фудбалери му се јавиле на Путин и му кажале дека не смее да има преголема бучава пред нивниот настап во сабота, следниот ден, ја испочитувавме нивната молба, рече градоначалникот на Марсеј, Жан Клод Годин.

Градската власт соопшти дека музичарот сосема ја разбира ситуацијата и ветил дека ќе се врати во Марсеј по финалето на Европското првенство на 10 јули.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Ана Ололовска

Путин предупредува дека Русија е подготвена да возврати на заканите, доколку мора

А1он

Бајден најави разговори со Путин и Зеленски за смирување на тензиите меѓу двете земји

Ана Ололовска

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Раиси и Путин разговараа за соработката меѓу Иран и Русија

А1он