ПСЖ со шоу на Мбапе ја растури Барса, и Ливерпул сè поблиску до четвртфиналето на ЛШ

Од:

Фудбалерите на Пари Сен-Жермен и Ливерпул обезбедија вечерва предност на гостински терен по првите натпревари во осминафиналето на Лигата на шампиони, откако францускиот првак, благодарение на хет-трикот на Килијан Мбапе, со пресврт ја совлада Барселона со 4:1, додека англискиот шампион триумфираше над Лајпциг во Будимпешта со 2:0.

Во првата меѓусебна пресметка по легендарното осминафинале во ЛШ од 2017 година, што каталонскиот клуб го доби со вкупни 6:5, Барселона поведе на „Камп Ноу“ преку Лионел Меси од пенал во 27. минута, откако Лајвин Курзава претходно го фаулираше Френки де Јонг.

ПСЖ израмни само пет минути подоцна преку Килијан Мбапе, што за францускиот шампион беше 20-ти гол во серија на гостински терен во ЛШ. Мбапе со два гола во вториот дел, во 65. и 85. минута и Моис Кин со прецизниот удар во 70. минута му донесоа целосен резултатски пресврт на францускиот првак во вториот дел.

На неутрален терен на арената „Пушкаш“, Ливерпул постигна два гола во период од пет минути на почетокот на вториот дел. Мохамед Салах го доведе англискиот првак во водство во 53. минута, пред Садио Мане да го постави конечниот резултат во 58. минута, обезбедувајќи голема предност за екипата на Јирген Клоп пред реваншот на 10 март.

Би можело да ве интересира

Германија и Бразил ќе играат во иста група на олимпискиот фудбалски турнир

Жарко Настоски

Макрон и Џонсон против формирањето на Супер лигата

Ана Ололовска

Официјално е објавено формирање на Супер лигата

Ана Ололовска

Модриќ прифати да остане во Реал за помала плата

Жарко Настоски

УЕФА ја казни Црвена ѕвезда за навредите кон Ибрахимовиќ

Жарко Настоски

Шкендија ја зголеми предноста на табелата пред конкурентите за шампионскиот трофеј

Жарко Настоски