ПСЖ објави за крај на соработката со тренерот Тухел

Од:

Францускиот шампион Пари Сен-Жермен, на својата официјалната веб-страница објави за прекинот на соработката со тренерот Томас Тухел.

Четириесет и седумгодишниот Германец го предводеше парискиот клуб од мај 2018 година. Под негово водство екипа двапати стана шампион на Франција, освои два трофеја во францускиот Суперкуп, еднаш победи во Купот на Франција, еднаш стигна до трофејот во францускиот Лига куп, а исто така стигнаа до финалето во Лигата на шампионите во сезоната 2019/20, каде загубија од Баерн Минхен (0:1).

– Би сакал да му се заблагодарам на Томас Тухел и неговиот персонал за сè што направија за клубот. Тухел вложи многу труд и енергија во својата работа. Ќе се сеќаваме на сите добри времиња низ кои поминавме заедно. Му посакуваме се најдобро, изјави за официјалната веб-страница на ПСЖ, претседателот на клубот Насер Ал-Келаифи.

По 17 кола во француската Лига 1 парижаните се на третото место во поредокот, со еден бод помалку од водечкиот Лион.

Би можело да ве интересира

Леонардо: Одлуката за договорот на Мбапе доаѓа наскоро, комуницираме и со Нејмар

Ана Ололовска

ПСЖ ќе мора да го продаде Мбапе за да го ангажира Меси

Ана Ололовска

Сари го одби Марсеј

Ана Ололовска

Вилјаш-Боаш поднесе оставка, Марсеј купи играч без негова согласност

Ана Ололовска

Марсеј понуди девет милиони евра за Милик, Наполи бара повеќе

Ана Ололовска

Покетино за победата над Брест: Среќни сме од резултатот, но ПСЖ има уште многу да поправи

Ана Ололовска