Прво изненадување на Вимблдон

Од:

Прво големо изненадување на Вимблдон-полскиот тенисер Хуберт Хуркач го заврши натпреварувањето во првото коло на Вимблдон. Тој загуби од

dobivaj vesti na viber

Алехандро Давидович Фокина по супер-тајбрејкот во петтиот сет – 7: 6, 6: 4, 5: 7, 2: 6, 7: 6 (8).

Минатогодишниот полуфиналист на овој турнир имаше огромни проблеми, се чинеше дека ќе загуби во три сета, но некако преживеа.

Тој се соочи со три врзани меч топки (0-2, 4:5) во третиот сет на сервис на ривалот, ги спаси, а потоа направи пресврт во тој период.

По паузата поради дождот продолжи таму каде што застана, четвртиот сет му беше најлесен, лесно го реши со два брејка, за да дојде нова драма во решавачкиот сет.

По размената на брејкови, Хуркач имаше сервис гем за победа, но клекна кога беше најпотребно.

Набрзо влезе во супер тај-брејк, во кој поведе со 7:4, а потоа повторно застана и му дозволи на Шпанецот нова меч топка.

Првиот го спаси, но вториот не, па Фокина на Вимблдон стигна до првата победа во кариерата.

Хуркач, човекот кој лани го победи Федерер добивајќи го третиот сет со нула, е елиминиран.

Многумина по освојувањето на титулата во Хале во која го победи Медведев, го сметаа за четврти фаворит на Вимблдон, по Ѓоковиќ, Надал и Беретини.

Тој епитет не го потврди, а наместо тоа во второто коло отиде Фокина, која ќе игра со подобриот од дуелот Весели – Корија.

Би можело да ве интересира

Забраната за Русите и Белорусите на Вимблдон ќе важи и следната година?

Кирјос урна традиција стара 140 години

Горан Наумовски

ВИДЕО: Ѓоковиќ го изненади принцот Џорџ, му го даде пехарот од Вимблдон

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Новак Ѓоковиќ е кралот на Вимблдон

Катерина Павлова-Николовска

Елена Рибакина го освои Вимблдон

Британските медиуми пред финалето со навреди за Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга

Предраг Петровиќ