Првиот човек на ФИБА под истрага за сексуално вознемирување

Од:

Претседателот на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) Хамане Нијанг времено се повлекува од функцијата под притисок на внатрешна истрага против него за наводно сексуално вознемирање и злоупотребување на десетина кошаркарки од Мали.

За случајот информираше весникот „Њујорк Тајмс“ а слични информации обезбеди и Организацијата за заштита на човековите права, Хјуман Рајтс Воч.

Истрагата против Нијанг се вoди за наводно сексуално вознемирување и злоупотребување на кошаркарки од 1999 до 2011 година, во период кога актуелниот прв човек на светската кошарка беше претседател на Кошаркарската федерација на Мали, а потоа и министер за спорт на оваа западноафриканска држава.

Нијанг „остро ги негира“ обвинувањата на негова адреса, кратко соопшти ФИБА.

Би можело да ве интересира

Стотици деца со децении биле во немилост на педофили во лондонски домови за згрижување

Жарко Настоски

ФИБА ги одреди термините за августовските претквалификации

Ана Ололовска

Укината пресудата за сексуално злоставување, Бил Козби е слободен човек

Жарко Настоски

Скопје домаќин на претквалификации за кошаркарскиот Мундијал 2023

Ана Ололовска

Педофил-талкач од Градско нападнал 13-годишно дете во неговиот двор

Жарко Настоски

Поднесени 445 пријави против силувачи и манијаци во францускиот спорт

Жарко Настоски