Првата македонска фудбалска лига е 77-ма според ИФФХС

Од:

Светската федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) денеска ја објави најновата рејтинг листа на 122 најдобри светски фудбалски лиги на која Македонската прва лига се наоѓа на делба на 77.место со првенството на Гватемала.

ПМФЛ е најдобро рангирана од поранешните југословенски простори. Зад македонската лига се првенствата на Словенија, Србија, Хрватска, БиХ и Црна Гора.

Според Фудбалската федерација на Македонија причина за високото место што го завзема ПМФЛ на листата на ИФФХС е системот на натпреварување.

– Уште еднаш се потврдува дека трикружниот систем на натпреварување кој го воведе актуелниот претседател Хари Хаџи-Ристески на самиот старт на своето управување со ФФМ, константно дава позитивни резултати и не случајно овој систем на натпревари е предмет на интересирање на сите балкански земји бидејќи максимално ја зголеми пред се регуларноста во натпреварувањето, неизвесноста и квалитетот на натпреварите, стои во реакцијата на ФФМ по објавувањето на листата на ИФФХС.

На врвот според квалитетот е шпанската Примера Дивизија, пред шампионатите на Аргентина и на Бразил. Меѓу најдобрите пет се и англиската Премиер и италијанската Серија А.

Рангирање на фудбалските првенства од балканскиот регион:

13. Грција 324 поени
76. Бугарија 140
77. Македонија 139
82. Албанија 131
86. Словенија 126
96. Србија 118
97. Хрватска 116
115.БиХ 76,5
116. Ц.Гора 72,5.

Би можело да ве интересира

Многу фудбалери не можат да си дозволат намалување на платите, објави ФИФПро

Ана Ололовска

Жртвите во Белорусија се веќе 4, но фудбалските натпревари остануваат

Ана Ололовска

Клубот Баерн од Минхен ќе ги казнува играчите доколку не возат Ауди

А1он

Француски епидемиолог: Мечот меѓу Лион и Јуве не смееше да се одигра

А1он

Натпреварувањата од Премиер лига нема да продолжат ниту во мај

А1он

Авионот на Лионел Меси принудно слета во Брисел

А1он

Leave a Comment

14 + twenty =