Прва победа на У-18 репрезентацијата во Измир, утре против Хрватска за опстанок во елитата

Од:

Македонската кошаркарска репрезентација до 18 години стигна до својата прва победа на Европското првенство во Измир, Турција, откако во драматичен меч со 65:62 ја победија Црна Гора во меч за пласман. Ова значи дека утре во директен дуел со репрезентацијата на Хрватска ќе падне одлуката за опстанок во елитната „А“ дивизија во мечот за 13. место.

dobivaj vesti na viber

По одличното прво полувреме, Македонија имаше предност од 32:25, но Црногорците успеаја да се вратат и со пресврт 24:14, стигнаа до 59:56 водство. Сепак, потоа, Шошкиќ реализираше за 59:59, пред да поведеме со 64:62 на помалку од минута до крајот на мечот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Македонија загуби од Хрватска и испадна од елитата

Ненад Димитријевиќ ќе заработи половина милион евра за една сезона во Уникс Казан

Младите кошаркари поразени од Израел на ЕП до 18 години во Измир

Јончевски е новиот селектор на кошаркарската репрезентација

КФМ спогодбено се раздели со Драган Бајиќ

Кожув доведе двајца Американци за новата сезона