Прв Мастерс трофеј за Зверев

Од:

Германецот Александер Зверев за прв пат во својата кариера стигна до трофеј на еден Мастерс турнир. Тој вечерва во Лондон на завршниот Мастерс турнир за оваа сезона го победи првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ со 2-0, по сетови 6:4 и 6:3.

dobivaj vesti na viber

Финалето во „О2“ арената во Лондон траеше еден час и 21 минути.

Со 21 година и шест месеци, Зверев е најмладиот шампион на престижниот турнир во Лондон.

Воедно тој е третиот Германец кој го освоил трофејот по Борис Бекер и Михаел Штих.

Наградниот фонд на Мастерсот во Лондон изнесуваше 8,5 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Зверев исфрлен од турнирот во Акапулко

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев со рекет тргна кон судијата по изгубен меч

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев погоден во глава со топче

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Зверев: Мило ми е што АТП започна истрага за обвинувањата против мене, подолго време барав да го сторат тоа

Ана Ололовска

Зверев ја освои 12. АТП-титула во кариерата

Ландов