Пројковска ќе биде главен судија на финалето од ЕП за девојки до 19 години

Од:

Најдобрата македонска судијка, Ивана Пројковска ќе биде главен судија на финалето меѓу Франција и Германија од Европското првенство за девојки до 19 години кое се одржува во Шкотска, соопштија од ФФМ.

Пројковска e во првата категорија на судии во УЕФА.

Таа во фазите од групи ја делеше правдата на натпреварите помеѓу Англија и Германија (1:2) и помеѓу Франција и Норвешка (3:3), додека во полуфиналниот меч помеѓу Германија и Холандија (3:1) беше четвртиот судија.

Добивајќи ја довербата на УЕФА да биде главен судија на финалето помеѓу Германија и Франција, Пројковска го заработи најголемото признание во нејзината судиска кариера. Натпреварот ќе се одигра на 28. јули (недела) со почеток во 17:00 часот, може да се проследи во живо на www.uefa.tv. Помошници на Пројковска во финалето ќе ѝ бидат Каролин Калвоја од Естонија и Александра Теодора Апосту од Романија.

Претходно беше дел од завршницата на континенталните собири во Исланд и Словачка.

Би можело да ве интересира

Одложено Редовното годишно Собрание на ФФМ

Ана Ололовска

ФФМ со одлука го прекина Националниот шампионат на неодредено време поради превенција од коронавирус

А1он

ФФМ официјално побара одложување на натпреварот Македонија – Косово

А1он

Од понеделник ќе може да се купи билет за натпреварот помеѓу Македонија и Косово

А1он

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ

Тројна контрола го тресе ФФМ, проверки на сметководството, на стадионите и во фирмите што добиле пари од Федерацијата

Маја Илиевска-Пачемска