Проблеми за селекторот Тодоров, Младеновски позитивен, неизвесни Трајковски и Вајли

Од:

Македонската кошаркарска репрезентација ќе биде сериозно ослабена за денешниот дуел против селекцијата на Италија. Од Талин доаѓа информација дека центарот Љубомир Младеновски има позитивен тест на коронавирус, додека неизвесно е дали селекторот Александар Тодоров ќе може да смета на услугите на Бојан Трајковски и на Џејкоб Вајли.

– И покрај сите преземени мерки од страна на федерацијата, спроведени пред почетокот на подготовките во Скопје, но и за време на престојот во главниот град на Естонија, „PCR тестирањето“ покажа присуство на вирусот кај еден наш кошаркар, а лекарскиот тим предводен од докторот Слободан Николиќ ги очекува дополнителните здравствени наоди од дополнителните испитувања за другите двајца наши репрезентативци, чиј настап сега е доведен под знак прашалник, стои во соопштението на КФСМ.

Натпреварот е закажан за денес во 15 часот во Арената „Саку Сурхал“ во Талин.

Би можело да ве интересира

Тодоров: Бев дел од нешто ново што се создава и ќе трае во наредните 10-15 години

Ана Ололовска

Македонските кошаркари ја совладаа Италија и ги задржаа шансите за пласман на ЕП

Ана Ололовска

Македонските кошаркари го одработија првиот тренинг во Перм, стручниот штаб засилен со Никола Василев

Ана Ололовска

Трајковски: Нема математики, со сите ќе играме максимално, само сите да сме здрави

Ана Ололовска

Селекторот Тодоров верува во пласман на Европското кошаркарско првенство

Катерина Павлова-Николовска

Тодоров: Да креираме ростер во кој ќе има сила да го издржи напорниот турнир во Перм

Ана Ололовска