Притворен Мишел Платини

Од:

Според информативниот интернет портал „Медиапарт“, Мишел Платини изутринава бил однесен во полициски притвор, во рамките на истрагата за доделувањето на Светското првенство во фудбал на Катар во 2022 година, пренесува дописникот на МИА од Париз.

Мишел Платини во моментов е на сослушување во просториите на Антикорупциската канцеларија на судската полиција, во Нантер.

Поранешниот претседател на УЕФА се испитува во врска со истрагата за спорното доделување на Светското првенство во Катар во 2022 година.

Би можело да ве интересира

Платини се врати на висока позиција во фудбалот

Драган Поповски

Левандовски стана третиот играч со 20+ голови во најдобрите 5 лиги во Европа

А1он

Балотели исклучен по само седум минути на теренот

А1он

Имобиле убедливо прв на листата на стрелците во ТОП 5 лигите

А1он

Платини: ФИФА и Трибуналот за спортска арбитража се мафија

А1он

Трета година по ред Азар прогласен за најдобар белгиски фудбалер кој игра во странство

Ана Ололовска