Претсезонските тестови на Формула 1 ќе се одржат во Бахреин

Од:

Тимовите во Формула 1, раководството на тркачката серија и Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) се согласија да одржат претсезонски тестови во Бахреин.

Според „Аутоспорт“ тестовите ќе се одржат од 12 до 14 март.

Првично беше планирано претсезоната да се одржи во Барселона, но одлуката се смени поради одложувањето на Големата награда на Австралија поради пандемијата на коронавирус.

Тестовите ќе се одржат точно две недели пред Големата награда на Бахреин, со која започнува сезоната 2021 година.

Гран при на Бахреин ќе се одржи од 26 до 28 март.

Би можело да ве интересира

Грожан може да ја продолжи кариерата во Индикар

Ана Ололовска

Новата сезона во Формула 1 може да започне подоцна

Жарко Настоски

Тренинг сесиите во Формула 1 ќе се намалат на 60 минути во 2021 година

Ана Ололовска

Верстапен: Нема никакви гаранции дека Ред Бул ќе биде подобар во 2021 година

Ана Ололовска

Формула 1 е во преговори со Амазон

Ана Ололовска

Хамилтон избран за спортист на годината од страна на Би-би-си

Ана Ололовска