Претседателот на УЕФА навивал за сплитски Хајдук

Од:

Првиот човек на Европската фудбалска асоцијација УЕФА, Словенецот Александер Чеферин, откри дека омилен клуб од просторите на поранешна Југославија, му бил Хајдук од Сплит.

Како и многумина во тоа време, и Чеферин си имал омилен тим кој не е од неговиот роден град, а од големата четворка (Црвена ѕвезда, Партизан, Хајдук и Динамо Загреб), тој го преферирал Хајдук.

– Кога играа Олимпија Љубљана и Хајдук, јас навивав за Хајдук. И тие беа наш домашен клуб, во заедничка држава бевме. Прв натпревар кој го гледав во живо беше во 1982 година, кога Хајдук гостуваше кај Олимпија. Тогаш имав 15 години, вели Чеферин, кој никогаш не бил на стадионот во Сплит да го гледа некогаш омилениот клуб.

Би можело да ве интересира

Тајмс: Велика Британија и Холандија не обезбедија гаранции кај УЕФА за одржување на натпревари од ЕП во 2021 година

Ана Ололовска

Чеферин: Првенствата ќе бидат завршени, европските турнири во август

Ана Ололовска

Чеферин верува дека Франција избрзала со одлуката да стави крај на сезоната

Ана Ололовска

УЕФА ги негира информациите за можно скратување на квалификациите за евро-куповите во новата сезона

Ана Ололовска

Мајер: Однесувањето на играчите на и надвор од теренот ќе биде клучно за завршување на сезоната

А1он

Копенхаген даде гаранции на УЕФА за одржување натпревари на ЕП 2020

Ана Ололовска