Претседателот на Лион убеден во невиноста на Платини

Од:

Претседателот на Олимпик Лион, Жан-Мишел Олас, смета дека поранешниот шеф на Европската фудбалска федерација (УЕФА), Мишел Платини, не е вклучен во корупциски шеми околу изборот на домаќин на следното Светското првенство.

Платини беше уапсен како дел од истрагата за изборната корупција за првенството што го доби Катар.

– Јас сум лично уверен дека Мишел нема никаква врска со ова. Исто така е вистина дека Светското првенство во Катар вознемири многу луѓе. Изборот на домаќин предизвика многу реакции и беше поврзан со нечесни дејствија. Сето тоа боли. Но, сѐ уште мислам дека Мишел нема никаква врска со тоа, изјави Олас.

Светското фудбалско првенство во Катар ќе се игра во 2022 година.

Би можело да ве интересира

Поради коронавирус: Фудбалски турнир за ОИ преместен од Кина во Сиднеј

Ана Ололовска

Тричковски со два нови гола за АЕК Ларнака, двата од пенал

Ана Ололовска

Платини се врати на висока позиција во фудбалот

Драган Поповски

Левандовски стана третиот играч со 20+ голови во најдобрите 5 лиги во Европа

А1он

Балотели исклучен по само седум минути на теренот

А1он

Имобиле убедливо прв на листата на стрелците во ТОП 5 лигите

А1он