Премиерлигашите на итен состанок изразија незадоволство од купувањето на Њукасл од инвеститори од Саудиска Арабија

Од:

Клубовите од англиската Премиер лигата одржаа итен состанок за да разговараат за купувањето на Њукасл од страна на Фондот за јавни инвестиции на Владата на Саудиска Арабија (ПИФ), објави „Дејли мејл“.

Според британскиот медиум, премиерлигашите се противат на договорот. Манчестер јунајтед, Тотенхем и Евертон протестираа најмногу против купувањето на Њукасл.

Незадоволството на клубовите е предизвикано од фактот дека лигата ќе има нов сериозен кандидат за место во зоната на Лигата на шампионите.

Да потсетиме, инвестицискиот фонд на Саудиска Арабија се согласи да го купи Њукасл за 300 милиони фунти. Претходно, сопственик на клубот беше бизнисменот Мајк Ешли.

Би можело да ве интересира

Фернандеш: Веруваме во Солскјер и целиот стручен штаб

Ана Ололовска

Њукасл ги замоли навивачите да не се облекуваат во арапски стил

А1он

Њукасл ја прекина соработката со тренерот Стив Брус

А1он

Тухел потврди за интересот на Челзи за Халанд

Ана Ололовска

Тухел: Лукаку е психички заморен

А1он

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Ана Ололовска