Премиер лига: Сити го декласира шампионот со 4:0

Манчестер Сити синоќа го победи Ливерпул со 4:0 и испрати сериозна порака до „црвените“ за следната сезона.

„Граѓаните“ тотално доминираа и можеа да ги победат „црвените“ уште посериозно, откако тие имаа низа пропусти. Сепак, избраниците на Гвардиола му покажаа на противникот дека разликата помеѓу двете екипи во пласманот е навистина нереално голема.

Кевин де Бруин, Рахим Стерлинг и Фил Фоден одиграа одличен натпревар за „небесносините“, кои беа исклучително мотивирани уште од првата минута и не оставија сомнеж во нивната супериорност.

Изненадувачки, шампионите на Јирген Клоп не покажаа многу желба за битка и добија силен шамар што сигурно ќе ги спушти на земја, и покрај тоа што водат со 20 поени во пласманот.

Саутгејт останува англиски селектор

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф