Пред точно 28 години еден пореметен Германец се обиде да ја убие Моника Селеш на тениски терен

Од:

Пред 28 години на денешен ден се случи нападот што засекогаш го смени светот на тенисот, кога тогашната југословенска тенисерка Моника Селеш беше прободена со нож на 19-годишна возраст од навивач на нејзината голема конкурентка, Германката Штефи Граф.

Инцидентот се случи на 30 април 1993 година за време на четвртфиналниот дуел меѓу Селеш и Магдалена Малеева, кога 39-годишниот Германец Гинтер Пархе скокна од трибините со нож ја Селеш од трибините на турнирот во Хамбург.

Нападот, кој наводно бил мотивиран од симпатиите на Пархе кон Штефи Граф – најголемата ривалка на Селеш, се случи во време кога тенисерката родена во Нови Сад беше на првото место на ВТА листата и имаше вкупно осум освоени грен-слем титули.

Рехабилитацијата траеше две недели, но на Селеш ѝ требаа цели две години за да закрепне од психичките трауми и да се врати на терените. Инцидентот, остави силни последици врз Селеш, која до крајот на кариерата освои уште само една грен-слем титула, триумфирајќи на Австралија опен во 1996 година.

Нејзиниот напаѓач, на кој му беше дијагностицирано психичко нарушување, не беше казнет со затвор, туку му беше одредено двегодишно задолжително лекување.

Би можело да ве интересира

Клајстерс: Викендов ќе се вратам на теренот

Ана Ололовска

Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Ана Ололовска

Гаф е единствената тенисерка која сервираше со над 200 км на час на Вимблдон

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Андреску се повлече од турнирот во Стразбур поради проблеми со стомачните мускули

Ана Ололовска

Свјонтек без загубен гем триумфираше во финалето на мастерсот во Рим

Ана Ололовска