Познати уште три учесици во 1/8 финалето од Лигата на шампионите

Од:

Екипите на Барселона, Валенсија и Баерн Минхен на коло до крајот од групната фаза обезбедија пласман во осминафиналето од фудбалската Лига на шампиони и им се приклучија на Манчестер Јунајтед, Порто и Малага.

Барселона победи на гостувањето во Москва кај Спартак, додека поразот на Бате Борисов од Лил пред својата публика, го искористија Валенсија и Баерн кои одиграа нерешено, доволно за пласман во следната фаза.

Резултати од натпреварите од 5.коло во Лигата на шампионите одиграни синоќа и табели во групите Е,Ф, Г и Х:

Група Е: Јувентус – Челзи 3:0 и Нордсјиланд – Шахтјор Доњецк 2:5.

Табела: Шахтјор Доњецк 10 бодови, Јувентус 9, Челзи 7 и Нордсјиланд 1.

Група Ф: БАТЕ Борисов – Лил 0:2 и Валенсија – Баерн Минхен 1:1.

Табела: Баерн Минхен 10 бодови, Валенсија 10, БАТЕ Борисов 6 и Лил 3.

Група Г: Спартак Москва – Барселона 0:3 и Бенфика – Селтик 2:1

Табела: Барселона 12 бодови, Бенфика 7, Селтик 7 и Спартак Москва 3.

Група Х: Галатасарај – Манчестер Јунајтед 1:0 и Клуж – Брага 3:1.

Табела: Манчестер Јунајтед 12 бодови, Галатасарај 7, Клуж 7, Брага 3.

Денеска се играат натпреварите од 5.коло во првите четири групи.

Би можело да ве интересира

Чех го оквалификува Атлетико како тежок противник за Челзи во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Нагелсман ги сака Реал или Јувентус во осминафиналето од Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Англија и Шпанија со најмногу екипи во плејофот од евро-куповите

Ана Ололовска

Барнс за романскиот судија: Како требаше да каже за тренерот освен црниот? Нема расизам во ова!

Ана Ололовска

Куман: Барселона загуби од Јуве во првиот половина час, изгледаше дека излеговме да играме за реми

Ана Ололовска

Солскјер: Не заслужуваме да се пласираме во плејофот во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 + twenty =