Познати противниците на македонската ракометна репрезентација во квалификациите за ЕП 2022

Од:

Македонските ракометари ги добија противниците во квалификациите за европското првенство 2022 година – за пласман на континенталниот собир, кој ќе се игра во Унгарија и Словачка, „црвено-жолтите“ ќе треба да се изборат со Швајцарија, Финска и Данска.

ЕП 2022 ќе се игра во препознатливиот термин во месец јануари, а квалификациите ќе стартуваат во месец ноември.

Квалификациите ќе стартуваат на 4 ноември, а ќе завршат на 2 мај идната година.
Пласман на Европското ќе обезбедат првопласираните две репрезентации од сите групи како и четирите најдобри третопласирани селекции.

Шампионатот е планирано да се одржи од 13 до 30 јануари 2022 година.

Би можело да ве интересира

Македонските ракометари по вторпат подобри од Чиле

Ана Ололовска

Еурофарм Пелистер му го продолжи договорот на Мандалиниќ

Ана Ололовска

Брестовац го објави списокот на ракометари за ЕХФ неделата

Ана Ололовска

Прва победа на РК Еурофарм Пелистер во ракометната Лига Европа

Ана Ололовска

Лига Европа: Ракометарите на Еурофарм Пелистер го пречекуваат словенечки Тримо

Ана Ололовска

Лига Европа: Ракометарите на Еурофарм Пелистер гостуваат во Словенија

Ана Ололовска