Познати противниците на македонската ракометна репрезентација во квалификациите за ЕП 2022

Од:

Македонските ракометари ги добија противниците во квалификациите за европското првенство 2022 година – за пласман на континенталниот собир, кој ќе се игра во Унгарија и Словачка, „црвено-жолтите“ ќе треба да се изборат со Швајцарија, Финска и Данска.

ЕП 2022 ќе се игра во препознатливиот термин во месец јануари, а квалификациите ќе стартуваат во месец ноември.

Квалификациите ќе стартуваат на 4 ноември, а ќе завршат на 2 мај идната година.
Пласман на Европското ќе обезбедат првопласираните две репрезентации од сите групи како и четирите најдобри третопласирани селекции.

Шампионатот е планирано да се одржи од 13 до 30 јануари 2022 година.

Би можело да ве интересира

Песни од македонската поетеса Љубинка Давидовска на светски конкурс во Холандија

А1он

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на Ковид-19

А1он

Алушовски ги одбра ракометарите за претстојната сезона

А1он

Ракомет: Македонските клубови паднаа за две места во рангирањето на ЕХФ

А1он

РК Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

А1он

Арменд Земај бара преиспитување на одлуката на македонските власти за задолжителни тестови за влез во нашата земја

А1он