Последно коло во фудбалската Лига на шампиони

Од:

Во фудбалската Лига на шампиони денеска и утре ќе се одиграат натпреварите од последното, 6.коло во групната фаза. За денеска закажани се натпреварите во групите А, Б, Ц и Д, групи од кои пласман во осминафиналето имаат обезбедено Порто, ПСЖ, Шалке, Арсенал, Малага, Милан, Борусија Дортмунд и Реал Мадрид.

Непознато останува само кои две екипи ќе им се приклучат на Динамо Киев и Олимпијакос, во натпреварите од Лига Европа. Во групата „Ц“ за третото место ќе се борат Зенит и Андерлехт, додека во Д групата Ајакс и Манчестер Сити ќе се обидат да продолжат со настапите во евро-куповите.

Двојки и табели:

Група А: ПСЖ – Порто, Динамо Загреб – Динамо Киев.
Табела: Порто 13 бодови, ПСЖ 12, Динамо Киев 4, Динамо Загреб 0.

Група Б: Олимпијакос – Арсенал, Монпеље – Шалке.
Табела: Шалке 11 бодови, Арсенал 10, Олимпијакос 6, Монпеље 1.

Група Ц: Малага – Андерлехт, Милан – Зенит.
Табела: Малага 11 бодови, Милан 8, Зенит 4 и Андерлехт 4.

Група Д: Борусија Дортмунд – Манчестер Сити, Реал Мадрид – Ајакс.
Табела: Борусија Дортмунд 11 бодови, Реал Мадрид 8, Ајакс 4 и Манчестер Сити 3.

Почетокот на сите натпревари е од 20 часот и 45 минути.

Би можело да ве интересира

Чех го оквалификува Атлетико како тежок противник за Челзи во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Нагелсман ги сака Реал или Јувентус во осминафиналето од Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Англија и Шпанија со најмногу екипи во плејофот од евро-куповите

Ана Ололовска

Барнс за романскиот судија: Како требаше да каже за тренерот освен црниот? Нема расизам во ова!

Ана Ололовска

Куман: Барселона загуби од Јуве во првиот половина час, изгледаше дека излеговме да играме за реми

Ана Ололовска

Солскјер: Не заслужуваме да се пласираме во плејофот во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 + seventeen =