Португалците ни го урнаа мундијалскиот сон

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Португалија со 2:0 на „Драгао“ во финалниот бараж натпревар против Португалија за пласман на Светското првенство. Бруно Фернандеш беше двоен стрелец за Португалците во 32. и во 65.минута. Се покажа премногу за само пет дена Македонија да елиминира две врвни европски селекции на патот кон Катар. Паднаа Италијанците во Палермо, но Португалија ја искористи шансата и победи за визирање на билетот за Катар.

Првата шанса на натпреварот ја имаше Кристијано Роналдо во 14.минута. Доби топка во шеснаесетникот и шутираше веднаш со левата нога, но за малку крај голот на Димитриевски. Но, возврати веднаш и Македонија. Блокиран шутот на Алиоски, два корнери во низа, а потоа и опасен слободен удар за Барди. Сепак, без посериозен ефект.

Десет минути подоцна, Диого Жота се закани со удар со глава по корнерот на Бруно Фернандеш, но, за среќа, не беше доволно прецизен.

Трета – среќа за Португалците, во 32.минута. Загубивме топка на средината на теренот, Роналдо брзо го проигра Бруно Фернандеш, а тој од 14 метри со прецизен удар го совлада Столе Димитриевски. Во 41.минута, Диого Жота имаше уште една шанса, шутираше крај голот.

По дваесет мирни минути во вториот дел, Бруно Фернандеш постигна втор погодок во 65.минута и ја доведе Португалија многу блиску до конечната цел – пласман на СП во Катар.

По овој втор удар, Македонија не можеше да се опорави. Португалците знаеја да го приведат натпреварот до крај и ги визираа пасошите за Светското првенство.

БАРАЖ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

ПОРТУГАЛИЈА – МАКЕДОНИЈА 2-0 (1-0)

Стадион „Драгао“. Гледачи: 50.000. Судија: Ентони Тејлор (Англија). Стрелци: Фернандеш 32′, 65′ (Португалија). Ж. картони: Кансело (Португалија), Муслиу, Алиоски (Македонија).

ПОРТУГАЛИЈА: Коста, Кансело, Пепе, Данило, Нуно Мендеш, Бруно, Бернардо, Мутињо, Отавио (77′ Карвалјо), Жота (77′ Леао), Роналдо.

МАКЕДОНИЈА: Димитриевски, С. Ристовски, Велковски, Муслиу, Алиоски, Адеми, Барди, Костадинов (75′ Ашковски), Елмас (86′ Николов), Трајковски (59′ Чурлинов), М. Ристовски (46′ Миовски).