Пораз од Доминиканците и збогување со Лондон

Од:

Македонската кошаркарската репрезентација е поразена во четвртфиналето на квалификацискиот турнир во Каракас од Доминиканската Република со 86:76 и со тоа не избори пласман на Олимписките игри во Лондон.

Нашите кошаркари во првото полувреме имаа и +20, меѓутоа Франсиско Гарсија блесна во вториот дел и со вкупни 28 поени беше најзаслужен за победата на Доминиканците. Во нашиот состав Лестер МекКејлеб имаше 35 поени, Самарџиски 11 поени и 13 скока.

А Русија прва обезбеди пласман во полуфиналето на турнирот, откако во четвртфиналето ја совладаа Ангола со 80:65 (25:21; 18:5; 17:16 и 20:23).

Противник на Русија во полуфиналето ќе и биде Нигерја која направи сензација совладувајќи ја Грција со 80:79.

Последни вечерва играат Литванците со Порторико, победникот од овој дуел ќе игра против Доминиканска Република. Само првите три селекции ќе обезбедат учество во Лондон.

Би можело да ве интересира

Кошаркарите на Бадел 1962 испишаа клупска историја во Јадранската лига

А1он

Кина очекува успешни зимски Игри и покрај стравот од омикрон

Ана Ололовска

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Вашингтон пост: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг

А1он

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Кинеската хокеарска репрезентација нема да биде отстранета од Олимпијадата во Пекинг

А1он

4 comments

LilirjanaKostova 07/07/2012 - 01:19 at 01:19

Nikoj ne ni e vinoven ni sudii ni nikoj.sami si ja prokockavme sansata

Reply
djole 07/07/2012 - 01:40 at 01:40

Nazalost ovo je vasa realnost,imali ste srece na evropskom prvenstvu verovao sam da cete uspeti ali cete ipak kao i mi srbi gledati olimpijadu na tv. Pozdrav za bracu.

Reply
dado 07/07/2012 - 10:13 at 10:13

Абре херои, што херои ке бевте , како и се друго ни херојско.

Reply
Pero 07/07/2012 - 22:37 at 22:37

kosarkata se igra dve poluvreminja ,ne samo edno.Se sto trebase da napravat e da go sprovedat natprevarot do kraj pa makar i so dva razlika.Sledna vakva sansa kojznae koga pak ke ima.

Reply

Leave a Comment

twenty + nineteen =