Порака од Ферари: Не го сакаме Хамилтон

Од:

Првиот човек на “Ферари”, Матиа Биното со јавна порака за приоритетите на тимот за 2021 година – „сакаме да го задржиме Себастијан Фетел, а не да го бркаме Луис Хамилтон“.

Себастијан е наш прв избор. Тоа јасно му беше кажано во разговорите. Него го сакаме, за него размислуваме, нагласи Биното.

Запрашан дали Хамилтон е резервна опција за Ферари, ако Фетел ги одбие, Биното одговори:

“Не. Мислам дека се што имав, кажав во врска со ова. Фокусирани сме на нашите пилоти и Себ е наша опција. Не го сакаме Хамилтон.

Фокусирани сме на болидот, на зимските тестирања и на првите трки во сезоната“.

Новата сезона во “Формула 1” шампионатот ќе почне на 15 март со трка за “ГН” на Австралија.

Би можело да ве интересира

Ферари му нуди нов договор на Фетел за значително помала плата

Ана Ололовска

Еклстон очекува Тото Волф да го напушти Мерцедес

А1он

Кубица: Пред сезоната 2020 година, шест тима во Формула 1 беа заинтересирани за мене

Ана Ололовска

Фетел со неколку идеи што да прави по напуштањето на Формула 1

Ана Ололовска

Рикардо: Ризик е да се потпише едногодишен договор за да стане слободен агент во 2022 година

Ана Ололовска

Сите во Мекларен имаат негативни тестови за коронавирус

Ана Ололовска