Поради снегот, Реал нема да се врати во Мадрид и веднаш ќе лета за Малага на натпреварот од Суперкупот

Од:

Експедицијата на Реал нема да може да се врати во Мадрид во скоро време поради обилните снежни врнежи во Шпанија. Како што објави „Ас“, клубот е известен дека не е можно враќање на играчите во главниот град со авион.

„Кралевите“ остануваат во Памплона по саботниот натпревар против Осасуна (0:0) во рамките на 18. коло во Ла Лига.

Во оваа ситуација, раководството на Реал реши веднаш да замине во Малага, каде в четврток ќе се одржи натпреварот од Суперкупот на Шпанија со Атлетик. Поаѓањето се очекува за денес претпладне.

Вреди да се одбележи дека поради безбедносните протоколи што ги регулираат постапките на играчите во контекст на пандемијата на коронавирус, фудбалерите беа принудени да не го напуштаат хотелот се до нивното заминување.

Би можело да ве интересира

Шпанците ја отстранија последната статуа на Франко

Седми по ред протест во Барселона поради апсењето на раперот Пабло Хасел

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шеста ноќ по ред хаос, палења и апсења на протестите во Барселона

ВИДЕО: Снегот оваа година ги изненади камилите во Саудиска Арабија

Жарко Настоски

Пораст на утринските и на дневните температури и топење на снегот

Повеќе од осум милиони евра чинат тендерите за зимско одржување на патиштата

Катерина Павлова-Николовска